Ptysie z kremem czekoladowym i konfiturą z pomarańczy oferują doskonałe zrównoważenie smaków i tekstur. Delikatne pączki z ciasta parzonego są wypełnione bogatym i aksamitnym kremem czekoladowym, uzupełnionym o świeże, cytrusowe nuty. Każdy kęs to symfonia chrupiącego ciasta, wykwintnej czekolady i orzeźwiającej pomarańczy, tworząca rozkoszny deser. Kombinacja czekolady i pomarańczy to ponadczasowe połączenie, które dodaje wyrafinowanego smaku tym klasycznym wypiekom, czyniąc je uroczym dziełem cukierniczym na każdą okazję.

Ptyś

270 g masło
300 g mleko
300 g woda
24 g cukier
12 g sól
330 g mąka
600 g jaj

Zagotować wodę z solą, mlekiem i masłem, do wrzącego płynu dodać mąkę i mieszać podgrzewając (palnik na środkową pozycję np. 5), aż do momentu gdy nie będzie czuć zapachu mąki. Tak zrobione ciasto zaparzane wystudzić. Do zimnego ciasta dodać („wkręcić”) jaja. Wyszprycować na blachę, ułożyć na wierzchu każdej porcji krążek naszej kruszonki. Włożyć do rozgrzanego do temp. 235 o C pieca, zmniejszyć chwilę po włożeniu temp. do 175 o C, piec przez 30 min. z  termoobiegiem/wentylatorem, po wyłączeniu pieca pozostawić na 10 min w piecu bez otwierania drzwi.

Kruszonka sablé

200g masło
214g mąka
214g cukier

Wszystko wyrobić na jednolitą masę.  Rozwałkować cienkie ciasto ok. 0,5 cm grubości, przymrozić i wykrawać koła o średnicy ptysia.

Konfitura z pomarańczy 

1kg pomarańczy 
500g cukier 

Pomarańcze pokroić w małe kawałki, wyjąć ze środka wszystkie pestki, zasypać cukrem i gotować do miękkości pod przykryciem, podlewając wodą w razie potrzeby. Na koniec zmiksować na jednolitą masę o konsystencji gęstego jogurtu.

Krem czekoladowy 

250 g czekolady deserowej 
2 łyżki nutelli 
500 g mascarpone 
600 g śmietany ubitej

Roztapiamy czekoladę z nutellą na kąpieli wodnej. Zdejmujemy z kąpieli, studzimy i do letniej masy dodajemy mascarpone i ubitą śmietanę. Pozostawiamy masę w chłodziarce, do stężenia.

Ciasteczko nacinamy od spodu, przez powstały otwór szprycujemy kremem czekoladowym i pomarańczową konfiturą, do środka. Gotowe!